Historia sportów wirtualnych

Czym są sporty wirtualne?

Zagorzali gracze niekiedy mogą narzekać na brak zdarzeń sportowych, w które mogliby zainwestować u bukmachera. Sytuacje takie były jednym z bodźców, skłaniających do wzbogacenia swojej oferty o interesującą pozycję, jakimi są sporty wirtualne. Nasuwa się jednak pytanie – czym one są i czy gracz ma realny wpływ na wynik, tak jak ma to miejsce w grach komputerowych? Niestety gracz nie ma realnego wpływu na końcowe rezultaty. Sporty wirtualne są symulacją różnych dyscyplin, na których wynik mają wpływ statystyki oraz przede wszystkim losowość. Można spotkać się z symulacjami piłki nożnej, tenisa, czy nawet konnych wyścigów – szerokość oferty uzależniona jest od konkretnego bukmachera. Aktualnie sporty wirtualne, wśród swoich propozycji ma większość legalnych polskich spółek.

Pierwsze sporty wirtualne

Wiele osób mogłoby podejrzewać, że sporty wirtualne są dosyć nowym tworem. Nic bardziej mylnego. Pierwsza symulacja została wyprodukowana już w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na zainteresowanie twórcy baseballem, dostarczała symulację właśnie z tego sportu. Co ciekawe wspomniana gra, została napisana na komputer z pojemności zaledwie 20 kilobajtów. Rozgrywka polegała na skompletowaniu przez gracza składu spośród 50 dostępnych kart. Komputer selekcjonował swoich graczy, a następnie na zasadzie prawdopodobieństwa symulowany był wynik spotkania. Rozwój sportów wirtualnych był i jest ściśle związany z rozwojem technologicznym. Każde nowe narzędzia pozwalały na wdrażanie ulepszonych systemów przez bukmacherów. Zamysł sportów wirtualnych przenosił się do innych krajów. Było dostępnych coraz więcej dyscyplin i rodzajów zakładów. Okres świetności sportów wirtualnych przypadł na czas pojawiania się zakładów bukmacherskich w internecie. Aktualnie na świecie każdy z czołowych bukmacherów posiada w swojej ofercie popularne virtuale. W naszym kraju sytuacja jest bardzo podobna, gdyż ciężko o poważną legalną spółkę bez sportowych symulacji. Trzeba zaznaczyć, że w Polsce sporty wirtualne weszły ze znacznym opóźnieniem względem innych krajów z przyczyn prawnych.

Jak obstawiać sporty wirtualne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W tej kwestii wiele zależy od bukmachera i proponowanej przez niego oferty. W przypadku piłki nożnej możemy obstawić podstawowe pozycje, które znajdziemy również w standardowych spotkaniach – końcowy rezultat, dokładny wynik, over i under bramek, czy też wynik do przerwy – tutaj o konkretnych możliwościach decyduje bukmacher. Sytuacja jest podobna w przypadku koszykówki oraz tenisa – znajdziemy tutaj możliwości zbieżne z tym, co proponowane jest w realnych meczach (oczywiście w okrojonej wersji). Dostępne są także różnego rodzaju wyścigi: koni, chartów, samochodów, motocykli. Tutaj oprócz wytypowania triumfatora gonitwy, wyścigu bukmacherzy oferują różne ciekawe opcje, jak zajęcie miejsca w czołowej trójce, czy dokładną kolejność.

Który polski legalny bukmacher posiada najlepszą ofertę virtuali?

Jakość samej symulacji nie jest raczej nadrzędną kwestią, jeśli chodzi o sporty wirtualne. Warto szerzej przyjrzeć się z kolei ilości proponowanych dyscyplin, wariantom obstawienia oraz bonusom, które często oferowane są przez bukmacherów, szczególnie w okresie zastoju w różnych sportach realnych. Patrząc na całokształt, na tle konkurencji wyróżniłbym ofertę bukmacherów: Fortuna, Noblebet, LV Bet, TOTALbet oraz STS. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest rozwojowa i zanim zainwestujemy pewną sumę na sporty wirtualne, warto przejrzeć ofertę spółek, która akurat mogą zaproponować w tym czasie niezwykle atrakcyjne bonusy.  

Czy warto obstawiać virtuale?

Sporty wirtualne to bezapelacyjnie dynamiczna rozgrywka, która umożliwia nam obstawienie kilkuset spotkań przez całą dobę. Na dane spotkanie lub wyścig musimy oczekiwać maksymalnie kilka minut. Coraz większa ilość wariantów na typowanie spotkania, daje złudzenie grania zwykłych zdarzeń sportowych. Niepodważalnym plusem jest również fakt, że wynik obstawionego zdarzenia poznajemy po bardzo krótkim czasie. Dynamika oznacza również większą ilość ewentualnych porażek. Najważniejszą kwestią jest, która może odrzucać nas od tego typu zakładów, jest niemal kompletny brak wiedzy i wpływu na wynik spotkań. Wnioski wyciągnięte z podanych statystyk często są złudne i nie mają pokrycia w kolejnych wynikach. Próżno też wykorzystywać tutaj wiedzę sportową, która  najprościej ujmując, jest tutaj zbędna.